OverblikSøgehistorikMenuFølger
  • Årsregnskab for 2024-25

    Beløb i hele tusinder EJENDOMSKREDITSELSKABET BOLIGKREDIT A/S
    Regnskabsperiode start 01.05.2024
    Regnskabsperiode slut 30.04.2025
    Bruttofortjeneste 1.653'
    Personaleomkostninger -1.328'
    Driftsresultat 325'
    Andre finansielle indtægter 5.628'
    Andre finansielle omkostninger -2.509'
    Resultat før skat 3.443'
    Skat af årets resultat -902'
    Årets resultat I alt 2.541'
    Finansielle anlægsaktiver 57.569'
    Anlægsaktiver 57.569'
    Varebeholdninger 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.958'
    Tilgodehavender 10.907'
    Likvide beholdninger 1'
    Omsætningsaktiver 16.113'
    Aktiver I alt 73.681'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.759'
    Overført overskud eller underskud 29.142'
    Egenkapital 31.401'
    Hensættelse til udskudt skat 483'
    Hensatte forpligtelser 483'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.183'
    Langfristede gældsforpligtelser 2.085'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 201'
    Kortfristet gæld til banker 37.806'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser 36'
    Gæld til tilknyttede virksomheder 69'
    Anden gæld 1.027'
    Kortfristet gældsforpligtelser 39.712'
    Gældsforpligtelser 41.797'
    Passiver I alt 73.681'
  • Årsregnskab for 2023-24

    Regnskabsperiode start 01.05.2023
    Regnskabsperiode slut 30.04.2024
    Bruttofortjeneste 1.033'
    Personaleomkostninger -1.304'
    Driftsresultat -271'
    Andre finansielle indtægter 4.788'
    Andre finansielle omkostninger -2.525'
    Resultat før skat 1.992'
    Skat af årets resultat -573'
    Årets resultat I alt 1.418'
    Finansielle anlægsaktiver 50.097'
    Anlægsaktiver 50.097'
    Varebeholdninger 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.740'
    Tilgodehavender 11.479'
    Likvide beholdninger 1'
    Omsætningsaktiver 16.684'
    Aktiver I alt 66.782'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.557'
    Overført overskud eller underskud 26.601'
    Egenkapital 28.658'
    Hensættelse til udskudt skat 435'
    Hensatte forpligtelser 435'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.384'
    Langfristede gældsforpligtelser 1.957'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 194'
    Kortfristet gæld til banker 34.113'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser 34'
    Gæld til tilknyttede virksomheder 49'
    Anden gæld 863'
    Kortfristet gældsforpligtelser 35.732'
    Gældsforpligtelser 37.689'
    Passiver I alt 66.782'
  • Årsregnskab for 2022-23

    Regnskabsperiode start 01.05.2022
    Regnskabsperiode slut 30.04.2023
    Bruttofortjeneste 564'
    Personaleomkostninger -987'
    Driftsresultat -423'
    Andre finansielle indtægter 4.410'
    Andre finansielle omkostninger -1.974'
    Resultat før skat 2.013'
    Skat af årets resultat -481'
    Årets resultat I alt 1.533'
    Finansielle anlægsaktiver 47.028'
    Anlægsaktiver 47.028'
    Varebeholdninger 7.719'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.528'
    Tilgodehavender 10.332'
    Likvide beholdninger 1'
    Omsætningsaktiver 18.051'
    Aktiver I alt 65.079'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.380'
    Overført overskud eller underskud 25.183'
    Egenkapital 27.063'
    Hensættelse til udskudt skat 524'
    Hensatte forpligtelser 524'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.557'
    Langfristede gældsforpligtelser 2.026'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 217'
    Kortfristet gæld til banker 33.950'
    Gæld til tilknyttede virksomheder 29'
    Kortfristet gældsforpligtelser 35.467'
    Gældsforpligtelser 37.493'
    Passiver I alt 65.079'
  • Årsregnskab for 2021-22

    Regnskabsperiode start 01.05.2021
    Regnskabsperiode slut 30.04.2022
    Bruttofortjeneste 2.813'
    Personaleomkostninger -1.222'
    Driftsresultat 1.591'
    Andre finansielle indtægter 3.787'
    Andre finansielle omkostninger -1.312'
    Resultat før skat 4.066'
    Skat af årets resultat -965'
    Årets resultat I alt 3.101'
    Finansielle anlægsaktiver 43.110'
    Anlægsaktiver 43.110'
    Varebeholdninger 7.869'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.391'
    Tilgodehavender 2.284'
    Værdipapirer og kapitalandele 8.030'
    Likvide beholdninger 1'
    Omsætningsaktiver 18.184'
    Aktiver I alt 61.293'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.352'
    Overført overskud eller underskud 23.650'
    Egenkapital 25.502'
    Hensættelse til udskudt skat 374'
    Hensatte forpligtelser 374'
    Langfristet gæld til banker 20.822'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.773'
    Langfristede gældsforpligtelser 22.595'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 218'
    Kortfristet gæld til banker 9.403'
    Gæld til tilknyttede virksomheder 1.015'
    Anden gæld 446'
    Kortfristet gældsforpligtelser 12.822'
    Gældsforpligtelser 35.418'
    Passiver I alt 61.293'
  • Årsregnskab for 2020-21

    Regnskabsperiode start 01.05.2020
    Regnskabsperiode slut 30.04.2021
    Bruttofortjeneste 2.425'
    Personaleomkostninger -1.396'
    Af- og nedskrivninger 0'
    Driftsresultat 1.030'
    Andre finansielle indtægter 3.830'
    Andre finansielle omkostninger -1.305'
    Resultat før skat 3.555'
    Skat af årets resultat -788'
    Årets resultat I alt 2.767'
    Andre anlæg og driftsmidler 0'
    Materielle anlægsaktiver 0'
    Finansielle anlægsaktiver 35.611'
    Anlægsaktiver 35.611'
    Varebeholdninger 8.169'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.225'
    Periodeafgrænsningsposter 356'
    Tilgodehavender 1.581'
    Værdipapirer og kapitalandele 10.246'
    Likvide beholdninger 1'
    Omsætningsaktiver 19.997'
    Aktiver I alt 55.608'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.162'
    Overført overskud eller underskud 20.550'
    Egenkapital 22.211'
    Hensættelse til udskudt skat 326'
    Hensatte forpligtelser 326'
    Langfristet gæld til banker 19.514'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.100'
    Langfristede gældsforpligtelser 21.614'
    Kortfristet gæld til banker 9.786'
    Anden gæld 423'
    Kortfristet gældsforpligtelser 11.457'
    Gældsforpligtelser 33.071'
    Passiver I alt 55.608'
  • Årsregnskab for 2019-20

    Regnskabsperiode start 01.05.2019
    Regnskabsperiode slut 30.04.2020
    Bruttofortjeneste 1.190'
    Personaleomkostninger -1.185'
    Af- og nedskrivninger -29'
    Driftsresultat -24'
    Andre finansielle indtægter 3.115'
    Andre finansielle omkostninger -960'
    Resultat før skat 2.132'
    Skat af årets resultat -473'
    Årets resultat I alt 1.658'
    Andre anlæg og driftsmidler 0'
    Materielle anlægsaktiver 0'
    Finansielle anlægsaktiver 36.140'
    Anlægsaktiver 36.140'
    Varebeholdninger 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.013'
    Periodeafgrænsningsposter 365'
    Tilgodehavender 1.378'
    Værdipapirer og kapitalandele 8.299'
    Likvide beholdninger 1'
    Omsætningsaktiver 14.882'
    Aktiver I alt 51.022'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.224'
    Overført overskud eller underskud 17.782'
    Egenkapital 19.507'
    Hensættelse til udskudt skat 324'
    Hensatte forpligtelser 324'
    Langfristet gæld til banker 20.515'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.076'
    Langfristede gældsforpligtelser 22.591'
    Kortfristet gæld til banker 7.165'
    Anden gæld 322'
    Kortfristet gældsforpligtelser 8.601'
    Gældsforpligtelser 31.191'
    Passiver I alt 51.022'
  • Årsregnskab for 2018-19

    Regnskabsperiode start 01.05.2018
    Regnskabsperiode slut 30.04.2019
    Bruttofortjeneste 2.049'
    Personaleomkostninger -1.311'
    Af- og nedskrivninger -66'
    Driftsresultat 672'
    Andre finansielle indtægter 3.296'
    Andre finansielle omkostninger -1.132'
    Resultat før skat 2.836'
    Skat af årets resultat -630'
    Årets resultat I alt 2.206'
    Andre anlæg og driftsmidler 29'
    Materielle anlægsaktiver 29'
    Finansielle anlægsaktiver 31.001'
    Anlægsaktiver 31.029'
    Varebeholdninger 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 749'
    Periodeafgrænsningsposter 328'
    Tilgodehavender 1.078'
    Værdipapirer og kapitalandele 10.093'
    Likvide beholdninger 1'
    Omsætningsaktiver 16.375'
    Aktiver I alt 47.405'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.059'
    Overført overskud eller underskud 16.124'
    Egenkapital 17.683'
    Hensættelse til udskudt skat 284'
    Hensatte forpligtelser 284'
    Langfristet gæld til banker 15.972'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.053'
    Langfristede gældsforpligtelser 18.024'
    Kortfristet gæld til banker 9.806'
    Anden gæld 385'
    Kortfristet gældsforpligtelser 11.413'
    Gældsforpligtelser 29.437'
    Passiver I alt 47.405'
  • Årsregnskab for 2017-18

    Regnskabsperiode start 01.05.2017
    Regnskabsperiode slut 30.04.2018
    Bruttofortjeneste 1.637'
    Personaleomkostninger -1.171'
    Af- og nedskrivninger -66'
    Driftsresultat 400'
    Andre finansielle indtægter 3.162'
    Andre finansielle omkostninger -964'
    Resultat før skat 2.598'
    Skat af årets resultat -577'
    Årets resultat I alt 2.021'
    Andre anlæg og driftsmidler 95'
    Materielle anlægsaktiver 95'
    Finansielle anlægsaktiver 30.079'
    Anlægsaktiver 30.174'
    Varebeholdninger 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 479'
    Periodeafgrænsningsposter 381'
    Tilgodehavender 860'
    Værdipapirer og kapitalandele 6.663'
    Likvide beholdninger 901'
    Omsætningsaktiver 13.628'
    Aktiver I alt 43.802'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 911'
    Overført overskud eller underskud 13.918'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 0'
    Egenkapital 15.329'
    Hensættelse til udskudt skat 250'
    Hensatte forpligtelser 250'
    Langfristet gæld til banker 16.000'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.092'
    Langfristede gældsforpligtelser 18.092'
    Kortfristet gæld til banker 8.627'
    Anden gæld 318'
    Kortfristet gældsforpligtelser 10.131'
    Gældsforpligtelser 28.223'
    Passiver I alt 43.802'
  • Årsregnskab for 2016-17

    Regnskabsperiode start 01.05.2016
    Regnskabsperiode slut 30.04.2017
    Bruttofortjeneste 2.589'
    Personaleomkostninger -1.055'
    Af- og nedskrivninger -66'
    Andre driftsomkostninger -463'
    Driftsresultat 1.005'
    Andre finansielle indtægter 2.546'
    Andre finansielle omkostninger -859'
    Resultat før skat 2.692'
    Skat af årets resultat -725'
    Årets resultat I alt 1.967'
    Andre anlæg og driftsmidler 161'
    Materielle anlægsaktiver 161'
    Finansielle anlægsaktiver 25.344'
    Anlægsaktiver 25.505'
    Varebeholdninger 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 434'
    Periodeafgrænsningsposter 276'
    Tilgodehavender 710'
    Værdipapirer og kapitalandele 14.757'
    Likvide beholdninger 1'
    Omsætningsaktiver 20.672'
    Aktiver I alt 46.177'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 746'
    Overført overskud eller underskud 12.031'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 0'
    Egenkapital 13.277'
    Hensættelse til udskudt skat 209'
    Hensatte forpligtelser 209'
    Langfristet gæld til banker 14.881'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.069'
    Langfristede gældsforpligtelser 16.950'
    Kortfristet gæld til banker 14.328'
    Anden gæld 369'
    Kortfristet gældsforpligtelser 15.742'
    Gældsforpligtelser 32.691'
    Passiver I alt 46.177'
  • Årsregnskab for 2015-16

    Regnskabsperiode start 01.05.2015
    Regnskabsperiode slut 30.04.2016
    Bruttofortjeneste 2.590'
    Personaleomkostninger -1.385'
    Af- og nedskrivninger -66'
    Andre driftsomkostninger -275'
    Driftsresultat 865'
    Andre finansielle indtægter 1.705'
    Andre finansielle omkostninger -569'
    Resultat før skat 2.000'
    Skat af årets resultat -459'
    Årets resultat I alt 1.541'
    Andre anlæg og driftsmidler 227'
    Materielle anlægsaktiver 227'
    Finansielle anlægsaktiver 14.560'
    Anlægsaktiver 14.786'
    Varebeholdninger 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.246'
    Andre tilgodehavender 0'
    Periodeafgrænsningsposter 122'
    Tilgodehavender 1.368'
    Værdipapirer og kapitalandele 8.857'
    Likvide beholdninger 11'
    Omsætningsaktiver 15.441'
    Aktiver I alt 30.228'
    Virksomhedskapital 500'
    Reserve for nettoopskrivninger 321'
    Overført overskud eller underskud 10.064'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 1.000'
    Egenkapital 11.886'
    Hensættelse til udskudt skat 86'
    Hensatte forpligtelser 86'
    Langfristet gæld til banker 8.389'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.038'
    Langfristede gældsforpligtelser 10.870'
    Kortfristet gæld til banker 6.622'