OverblikSøgehistorikMenuFølger
  • Årsregnskab for 2024

    Beløb i hele tusinder EJENDOMSSELSKABET NØRRE FARIMAGSGADE 43-49 A/S Copenhagen Real Estate ApS
    Regnskabsperiode start 01.01.2024
    Regnskabsperiode slut 31.12.2024
    Bruttofortjeneste - 106'
    Af- og nedskrivninger - -169'
    Driftsresultat - -1.108'
    Andre finansielle indtægter - 1'
    Andre finansielle omkostninger - -13'
    Resultat før skat - 29.665'
    Skat af årets resultat - -462'
    Årets resultat I alt - 29.203'
    Andre anlæg og driftsmidler - 30'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 294.678'
    Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder - 0'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 0'
    Anlægsaktiver - 296.438'
    Andre tilgodehavender - 636'
    Tilgodehavende sambeskatningsbidrag - 480'
    Periodeafgrænsningsposter - 25'
    Likvide beholdninger - 74'
    Omsætningsaktiver - 1.216'
    Aktiver I alt - 297.654'
    Virksomhedskapital - 285'
    Overført overskud eller underskud - 281.111'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 281.396'
    Hensættelse til udskudt skat - 0'
    Langfristet gæld til banker - 0'
    Kortfristet gæld til banker - 0'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 63'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 15.973'
    Anden gæld - 195'
    Gældsforpligtelser - 16.258'
    Passiver I alt - 297.654'
  • Årsregnskab for 2023

    Regnskabsperiode start 01.01.2023
    Regnskabsperiode slut 31.12.2023
    Bruttofortjeneste - 3.276'
    Af- og nedskrivninger - -169'
    Driftsresultat - -2.190'
    Andre finansielle indtægter - 45'
    Andre finansielle omkostninger - -116'
    Resultat før skat - 15.909'
    Skat af årets resultat - 168'
    Årets resultat I alt - 16.077'
    Andre anlæg og driftsmidler - 199'
    Materielle anlægsaktiver - 1.929'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 263.893'
    Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder - 21.639'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 445'
    Finansielle anlægsaktiver - 285.977'
    Anlægsaktiver - 287.906'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 0'
    Andre tilgodehavender - 320'
    Tilgodehavende sambeskatningsbidrag - 130'
    Periodeafgrænsningsposter - 19'
    Likvide beholdninger - 0'
    Omsætningsaktiver - 470'
    Aktiver I alt - 288.376'
    Virksomhedskapital - 285'
    Overført overskud eller underskud - 251.908'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 252.193'
    Hensættelse til udskudt skat - 0'
    Hensatte forpligtelser - 0'
    Langfristet gæld til banker - 51'
    Langfristede gældsforpligtelser - 104'
    Kortfristet gæld til banker - 0'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 32'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 35.770'
    Anden gæld - 276'
    Periodeafgrænsningsposter - 0'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 36.078'
    Gældsforpligtelser - 36.182'
    Passiver I alt - 288.376'
  • Årsregnskab for 2022

    Regnskabsperiode start 01.01.2022
    Regnskabsperiode slut 31.12.2022
    Bruttofortjeneste - 1.711'
    Af- og nedskrivninger - -167'
    Driftsresultat - -157'
    Andre finansielle indtægter - 6.799'
    Andre finansielle omkostninger - -2.681'
    Resultat før skat - 32.893'
    Skat af årets resultat - -852'
    Årets resultat I alt - 32.041'
    Andre anlæg og driftsmidler - 369'
    Materielle anlægsaktiver - 3.720'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 245.723'
    Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder - 21.639'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 445'
    Finansielle anlægsaktiver - 267.807'
    Anlægsaktiver - 271.527'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 0'
    Andre tilgodehavender - 380'
    Tilgodehavende sambeskatningsbidrag - 0'
    Periodeafgrænsningsposter - 122'
    Likvide beholdninger - 9'
    Omsætningsaktiver - 1.611'
    Aktiver I alt - 273.138'
    Virksomhedskapital - 285'
    Overført overskud eller underskud - 235.831'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 236.116'
    Hensættelse til udskudt skat - 54'
    Hensatte forpligtelser - 54'
    Langfristet gæld til banker - 0'
    Langfristede gældsforpligtelser - 74'
    Kortfristet gæld til banker - 0'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 740'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 35.549'
    Anden gæld - 140'
    Periodeafgrænsningsposter - 0'
    Gældsforpligtelser - 36.968'
    Passiver I alt - 273.138'
  • Årsregnskab for 2021

    Regnskabsperiode start 01.01.2021
    Regnskabsperiode slut 31.12.2021
    Bruttofortjeneste - 334'
    Af- og nedskrivninger - -188'
    Driftsresultat - -2.914'
    Andre finansielle indtægter - 435'
    Andre finansielle omkostninger - -5.349'
    Resultat før skat - 25.640'
    Skat af årets resultat - 1.677'
    Årets resultat I alt - 27.317'
    Andre anlæg og driftsmidler - 486'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 216.791'
    Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder - 54.205'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 438'
    Anlægsaktiver - 288.486'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 16'
    Udskudt skat - 0'
    Andre tilgodehavender - 1.685'
    Tilgodehavende sambeskatningsbidrag - 2.119'
    Periodeafgrænsningsposter - 9'
    Likvide beholdninger - 28'
    Omsætningsaktiver - 5.279'
    Aktiver I alt - 293.765'
    Virksomhedskapital - 285'
    Overført overskud eller underskud - 203.790'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 204.075'
    Hensættelse til udskudt skat - 12'
    Langfristet gæld til banker - 71.105'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 0'
    Kortfristet gæld til banker - 52'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 266'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 323'
    Anden gæld - 193'
    Periodeafgrænsningsposter - 423'
    Gældsforpligtelser - 89.677'
    Passiver I alt - 293.765'
  • Årsregnskab for 2020

    Regnskabsperiode start 01.01.2020
    Regnskabsperiode slut 31.12.2020
    Bruttofortjeneste - 1.372'
    Af- og nedskrivninger - -248'
    Driftsresultat - -3.238'
    Andre finansielle indtægter - 862'
    Andre finansielle omkostninger - -8.726'
    Resultat før skat - 27.844'
    Skat af årets resultat - 2.475'
    Årets resultat I alt - 30.319'
    Andre anlæg og driftsmidler - 782'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 183.322'
    Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder - 69.270'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 438'
    Anlægsaktiver - 268.685'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 60'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 0'
    Udskudt skat - 181'
    Andre tilgodehavender - 1.103'
    Tilgodehavende sambeskatningsbidrag - 2.637'
    Periodeafgrænsningsposter - 9'
    Likvide beholdninger - 5'
    Omsætningsaktiver - 7.501'
    Aktiver I alt - 276.185'
    Virksomhedskapital - 285'
    Overført overskud eller underskud - 172.887'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 173.172'
    Hensættelse til udskudt skat - 0'
    Hensatte forpligtelser - 0'
    Langfristet gæld til banker - 76.874'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 0'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 0'
    Kortfristet gæld til banker - 145'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 487'
    Anden gæld - 4.330'
    Periodeafgrænsningsposter - 286'
    Gældsforpligtelser - 103.013'
    Passiver I alt - 276.185'
  • Årsregnskab for 2019

    Regnskabsperiode start 01.01.2019
    Regnskabsperiode slut 31.12.2019
    Bruttofortjeneste - 1.609'
    Af- og nedskrivninger - -84'
    Driftsresultat - -4.187'
    Andre finansielle indtægter - 3.653'
    Andre finansielle omkostninger - -10.494'
    Resultat før skat - 16.133'
    Skat af årets resultat - 2.333'
    Årets resultat I alt - 18.466'
    Andre anlæg og driftsmidler - 76'
    Materielle anlægsaktiver - 48.157'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 252.361'
    Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder - 58.925'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 35'
    Anlægsaktiver - 359.478'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 164'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 0'
    Andre tilgodehavender - 1.810'
    Tilgodehavende sambeskatningsbidrag - 1.847'
    Periodeafgrænsningsposter - 29'
    Likvide beholdninger - 535'
    Omsætningsaktiver - 30.606'
    Aktiver I alt - 390.083'
    Virksomhedskapital - 285'
    Overført overskud eller underskud - 267.235'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 267.520'
    Hensættelse til udskudt skat - 131'
    Hensatte forpligtelser - 131'
    Langfristet gæld til banker - 79.713'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 15.966'
    Langfristede gældsforpligtelser - 96.597'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 921'
    Kortfristet gæld til banker - 2'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 295'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 0'
    Anden gæld - 858'
    Gældsforpligtelser - 122.432'
    Passiver I alt - 390.083'
  • Årsregnskab for 2018

    Regnskabsperiode start 01.01.2018
    Regnskabsperiode slut 31.12.2018
    Bruttofortjeneste - 3.430'
    Af- og nedskrivninger - -84'
    Andre finansielle indtægter - 5.293'
    Andre finansielle omkostninger - -7.263'
    Resultat før skat - 16.744'
    Skat af årets resultat - 880'
    Årets resultat I alt - 17.625'
    Andre anlæg og driftsmidler - 160'
    Materielle anlægsaktiver - 7.424'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 225.103'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 106'
    Finansielle anlægsaktiver - 226.430'
    Anlægsaktiver - 233.854'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 386'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 76.710'
    Udskudt skat - 0'
    Andre tilgodehavender - 1.893'
    Periodeafgrænsningsposter - -61'
    Likvide beholdninger - 1.047'
    Omsætningsaktiver - 102.199'
    Aktiver I alt - 336.052'
    Virksomhedskapital - 125'
    Overført overskud eller underskud - 10.354'
    Egenkapital - 208.394'
    Hensættelse til udskudt skat - 29'
    Hensatte forpligtelser - 25.630'
    Langfristet gæld til banker - 74.388'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 0'
    Langfristede gældsforpligtelser - 75.455'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 0'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 181'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 24.525'
    Selskabsskat - 0'
    Anden gæld - 1.867'
    Periodeafgrænsningsposter - 1'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 26.573'
    Gældsforpligtelser - 102.028'
    Passiver I alt - 336.052'
  • Årsregnskab for 2017

    Regnskabsperiode start 01.01.2017
    Regnskabsperiode slut 31.12.2017
    Bruttofortjeneste - 8.235'
    Af- og nedskrivninger - -135'
    Andre finansielle indtægter - 5.803'
    Andre finansielle omkostninger - -5.797'
    Resultat før skat - 35.090'
    Skat af årets resultat - -786'
    Årets resultat I alt - 34.304'
    Andre anlæg og driftsmidler - 245'
    Materielle anlægsaktiver - 36.547'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 201.481'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 78'
    Finansielle anlægsaktiver - 202.615'
    Anlægsaktiver - 239.163'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 19'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 73.517'
    Udskudt skat - 0'
    Andre tilgodehavender - 2.224'
    Tilgodehavende sambeskatningsbidrag - 487'
    Periodeafgrænsningsposter - 262'
    Likvide beholdninger - 12'
    Omsætningsaktiver - 105.773'
    Aktiver I alt - 344.936'
    Virksomhedskapital - 125'
    Overført overskud eller underskud - 13.056'
    Egenkapital - 187.938'
    Hensættelse til udskudt skat - 981'
    Hensatte forpligtelser - 26.436'
    Langfristet gæld til banker - 75.084'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 23.000'
    Langfristede gældsforpligtelser - 100.525'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 0'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 212'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 26.323'
    Selskabsskat - 1.502'
    Anden gæld - 1.331'
    Periodeafgrænsningsposter - 669'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 30.037'
    Gældsforpligtelser - 130.562'
    Passiver I alt - 344.936'
  • Årsregnskab for 2016

    Regnskabsperiode start 01.01.2016
    Regnskabsperiode slut 31.12.2016
    Bruttofortjeneste - 13.628'
    Af- og nedskrivninger - -89'
    Andre finansielle indtægter - 3.170'
    Andre finansielle omkostninger - -5.634'
    Resultat før skat - 41.561'
    Skat af årets resultat - -4.122'
    Årets resultat I alt - 37.439'
    Andre anlæg og driftsmidler - 380'
    Materielle anlægsaktiver - 66.537'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 161.492'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 48'
    Finansielle anlægsaktiver - 161.777'
    Anlægsaktiver - 228.314'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 246'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 62.942'
    Udskudt skat - 288'
    Andre tilgodehavender - 7.286'
    Tilgodehavende sambeskatningsbidrag - 254'
    Periodeafgrænsningsposter - 90'
    Likvide beholdninger - 27.936'
    Omsætningsaktiver - 99.042'
    Aktiver I alt - 327.356'
    Virksomhedskapital - 125'
    Overført overskud eller underskud - 10.382'
    Egenkapital - 149.825'
    Hensættelse til udskudt skat - 0'
    Hensatte forpligtelser - 19.614'
    Langfristet gæld til banker - 79.610'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 50.788'
    Langfristede gældsforpligtelser - 134.547'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 41'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 73'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 20.215'
    Selskabsskat - 0'
    Anden gæld - 2.003'
    Periodeafgrænsningsposter - 891'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 23.370'
    Gældsforpligtelser - 157.917'
    Passiver I alt - 327.356'
  • Årsregnskab for 2015

    Regnskabsperiode start 01.01.2015
    Regnskabsperiode slut 31.12.2015
    Bruttofortjeneste - 7.211'
    Af- og nedskrivninger - -39'
    Driftsresultat - 2.331'
    Andre finansielle indtægter - 3.877'
    Andre finansielle omkostninger - -4.923'
    Resultat før skat - 20.022'
    Skat af årets resultat - -457'
    Årets resultat I alt - 19.564'
    Andre anlæg og driftsmidler - 313'
    Materielle anlægsaktiver - 70.646'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 149.455'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 83'
    Finansielle anlægsaktiver - 149.986'
    Anlægsaktiver - 220.632'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 360'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 65.846'
    Udskudt skat - 4.664'
    Andre tilgodehavender - 6.031'
    Periodeafgrænsningsposter - 78'
    Tilgodehavender - 76.979'
    Likvide beholdninger - 0'
    Omsætningsaktiver - 76.979'
    Aktiver I alt - 297.611'
    Virksomhedskapital - 125'
    Overført overskud eller underskud - 8.740'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 110.248'
    Hensættelse til udskudt skat - 0'
    Langfristet gæld til banker - 73.170'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 57.966'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 656'
    Kortfristet gæld til banker - 1.469'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 397'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 14.308'
    Gæld til associerede virksomheder - 0'
    Anden gæld - 1.478'
    Periodeafgrænsningsposter - 914'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 19.222'
    Gældsforpligtelser - 154.357'
    Passiver I alt - 297.611'
  • Årsregnskab for 2014

    Regnskabsperiode start 01.01.2014
    Regnskabsperiode slut 31.12.2014
    Bruttofortjeneste - 5.543'
    Af- og nedskrivninger - -3'
    Driftsresultat - -26.326'
    Andre finansielle omkostninger - -2.318'
    Resultat før skat - -7.467'
    Skat af årets resultat - 6.406'
    Årets resultat I alt - -1.061'
    Andre anlæg og driftsmidler - 87'
    Materielle anlægsaktiver - 70.033'
    Kapitalandele i tilknyttede virksomheder - 129.278'
    Andre langfristede finansielle anlægsaktiver - 83'
    Finansielle anlægsaktiver - 129.475'
    Anlægsaktiver - 199.509'
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - 733'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 62.468'
    Udskudt skat - 5.150'
    Andre tilgodehavender - 1.121'
    Periodeafgrænsningsposter - 973'
    Tilgodehavender - 71.959'
    Likvide beholdninger - 122'
    Omsætningsaktiver - 72.080'
    Aktiver I alt - 271.589'
    Virksomhedskapital - 125'
    Overført overskud eller underskud - 7.913'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 90.684'
    Hensættelse til udskudt skat - 0'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 58.734'
    Langfristede gældsforpligtelser - 115.588'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 1.639'
    Kortfristet gæld til banker - 4.172'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 222'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 24.159'
    Gæld til associerede virksomheder - 100'
    Selskabsskat - 0'
    Anden gæld - 1.560'
    Periodeafgrænsningsposter - 151'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 33.751'
    Gældsforpligtelser - 149.340'
    Passiver I alt - 271.589'
Accepter cookies