OverblikSøgehistorikMenuFølger
  • Årsregnskab for 2024-25

    Beløb i hele tusinder LD Holding ApS EJENDOMSKREDITSELSKABET BOLIGKREDIT A/S
    Regnskabsperiode start 01.05.2024
    Regnskabsperiode slut 30.04.2025
    Bruttofortjeneste - 1.653'
    Personaleomkostninger - -1.328'
    Driftsresultat - 325'
    Andre finansielle indtægter - 5.628'
    Andre finansielle omkostninger - -2.509'
    Resultat før skat - 3.443'
    Skat af årets resultat - -902'
    Årets resultat I alt - 2.541'
    Finansielle anlægsaktiver - 57.569'
    Anlægsaktiver - 57.569'
    Varebeholdninger - 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 1.958'
    Tilgodehavender - 10.907'
    Likvide beholdninger - 1'
    Omsætningsaktiver - 16.113'
    Aktiver I alt - 73.681'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 1.759'
    Overført overskud eller underskud - 29.142'
    Egenkapital - 31.401'
    Hensættelse til udskudt skat - 483'
    Hensatte forpligtelser - 483'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 1.183'
    Langfristede gældsforpligtelser - 2.085'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 201'
    Kortfristet gæld til banker - 37.806'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 36'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 69'
    Anden gæld - 1.027'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 39.712'
    Gældsforpligtelser - 41.797'
    Passiver I alt - 73.681'
  • Årsregnskab for 2023-24

    Regnskabsperiode start 01.05.2023
    Regnskabsperiode slut 30.04.2024
    Bruttofortjeneste - 1.033'
    Personaleomkostninger - -1.304'
    Driftsresultat - -271'
    Andre finansielle indtægter - 4.788'
    Andre finansielle omkostninger - -2.525'
    Resultat før skat - 1.992'
    Skat af årets resultat - -573'
    Årets resultat I alt - 1.418'
    Finansielle anlægsaktiver - 50.097'
    Anlægsaktiver - 50.097'
    Varebeholdninger - 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 1.740'
    Tilgodehavender - 11.479'
    Likvide beholdninger - 1'
    Omsætningsaktiver - 16.684'
    Aktiver I alt - 66.782'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 1.557'
    Overført overskud eller underskud - 26.601'
    Egenkapital - 28.658'
    Hensættelse til udskudt skat - 435'
    Hensatte forpligtelser - 435'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 1.384'
    Langfristede gældsforpligtelser - 1.957'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 194'
    Kortfristet gæld til banker - 34.113'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - 34'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 49'
    Anden gæld - 863'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 35.732'
    Gældsforpligtelser - 37.689'
    Passiver I alt - 66.782'
  • Årsregnskab for 2022-23

    Regnskabsperiode start 01.05.2022
    Regnskabsperiode slut 30.04.2023
    Bruttofortjeneste - 564'
    Personaleomkostninger - -987'
    Driftsresultat - -423'
    Andre finansielle indtægter - 4.410'
    Andre finansielle omkostninger - -1.974'
    Resultat før skat - 2.013'
    Skat af årets resultat - -481'
    Årets resultat I alt - 1.533'
    Finansielle anlægsaktiver - 47.028'
    Anlægsaktiver - 47.028'
    Varebeholdninger - 7.719'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 1.528'
    Tilgodehavender - 10.332'
    Likvide beholdninger - 1'
    Omsætningsaktiver - 18.051'
    Aktiver I alt - 65.079'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 1.380'
    Overført overskud eller underskud - 25.183'
    Egenkapital - 27.063'
    Hensættelse til udskudt skat - 524'
    Hensatte forpligtelser - 524'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 1.557'
    Langfristede gældsforpligtelser - 2.026'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 217'
    Kortfristet gæld til banker - 33.950'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 29'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 35.467'
    Gældsforpligtelser - 37.493'
    Passiver I alt - 65.079'
  • Årsregnskab for 2021-22

    Regnskabsperiode start 01.05.2021
    Regnskabsperiode slut 30.04.2022
    Bruttofortjeneste - 2.813'
    Personaleomkostninger - -1.222'
    Driftsresultat - 1.591'
    Andre finansielle indtægter - 3.787'
    Andre finansielle omkostninger - -1.312'
    Resultat før skat - 4.066'
    Skat af årets resultat - -965'
    Årets resultat I alt - 3.101'
    Finansielle anlægsaktiver - 43.110'
    Anlægsaktiver - 43.110'
    Varebeholdninger - 7.869'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 1.391'
    Tilgodehavender - 2.284'
    Værdipapirer og kapitalandele - 8.030'
    Likvide beholdninger - 1'
    Omsætningsaktiver - 18.184'
    Aktiver I alt - 61.293'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 1.352'
    Overført overskud eller underskud - 23.650'
    Egenkapital - 25.502'
    Hensættelse til udskudt skat - 374'
    Hensatte forpligtelser - 374'
    Langfristet gæld til banker - 20.822'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 1.773'
    Langfristede gældsforpligtelser - 22.595'
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser - 218'
    Kortfristet gæld til banker - 9.403'
    Gæld til tilknyttede virksomheder - 1.015'
    Anden gæld - 446'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 12.822'
    Gældsforpligtelser - 35.418'
    Passiver I alt - 61.293'
  • Årsregnskab for 2020-21

    Regnskabsperiode start 01.05.2020
    Regnskabsperiode slut 30.04.2021
    Bruttofortjeneste - 2.425'
    Personaleomkostninger - -1.396'
    Af- og nedskrivninger - 0'
    Driftsresultat - 1.030'
    Andre finansielle indtægter - 3.830'
    Andre finansielle omkostninger - -1.305'
    Resultat før skat - 3.555'
    Skat af årets resultat - -788'
    Årets resultat I alt - 2.767'
    Andre anlæg og driftsmidler - 0'
    Materielle anlægsaktiver - 0'
    Finansielle anlægsaktiver - 35.611'
    Anlægsaktiver - 35.611'
    Varebeholdninger - 8.169'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 1.225'
    Periodeafgrænsningsposter - 356'
    Tilgodehavender - 1.581'
    Værdipapirer og kapitalandele - 10.246'
    Likvide beholdninger - 1'
    Omsætningsaktiver - 19.997'
    Aktiver I alt - 55.608'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 1.162'
    Overført overskud eller underskud - 20.550'
    Egenkapital - 22.211'
    Hensættelse til udskudt skat - 326'
    Hensatte forpligtelser - 326'
    Langfristet gæld til banker - 19.514'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 2.100'
    Langfristede gældsforpligtelser - 21.614'
    Kortfristet gæld til banker - 9.786'
    Anden gæld - 423'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 11.457'
    Gældsforpligtelser - 33.071'
    Passiver I alt - 55.608'
  • Årsregnskab for 2019-20

    Regnskabsperiode start 01.05.2019
    Regnskabsperiode slut 30.04.2020
    Bruttofortjeneste - 1.190'
    Personaleomkostninger - -1.185'
    Af- og nedskrivninger - -29'
    Driftsresultat - -24'
    Andre finansielle indtægter - 3.115'
    Andre finansielle omkostninger - -960'
    Resultat før skat - 2.132'
    Skat af årets resultat - -473'
    Årets resultat I alt - 1.658'
    Andre anlæg og driftsmidler - 0'
    Materielle anlægsaktiver - 0'
    Finansielle anlægsaktiver - 36.140'
    Anlægsaktiver - 36.140'
    Varebeholdninger - 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 1.013'
    Periodeafgrænsningsposter - 365'
    Tilgodehavender - 1.378'
    Værdipapirer og kapitalandele - 8.299'
    Likvide beholdninger - 1'
    Omsætningsaktiver - 14.882'
    Aktiver I alt - 51.022'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 1.224'
    Overført overskud eller underskud - 17.782'
    Egenkapital - 19.507'
    Hensættelse til udskudt skat - 324'
    Hensatte forpligtelser - 324'
    Langfristet gæld til banker - 20.515'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 2.076'
    Langfristede gældsforpligtelser - 22.591'
    Kortfristet gæld til banker - 7.165'
    Anden gæld - 322'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 8.601'
    Gældsforpligtelser - 31.191'
    Passiver I alt - 51.022'
  • Årsregnskab for 2018-19

    Regnskabsperiode start 01.05.2018
    Regnskabsperiode slut 30.04.2019
    Bruttofortjeneste - 2.049'
    Personaleomkostninger - -1.311'
    Af- og nedskrivninger - -66'
    Driftsresultat - 672'
    Andre finansielle indtægter - 3.296'
    Andre finansielle omkostninger - -1.132'
    Resultat før skat - 2.836'
    Skat af årets resultat - -630'
    Årets resultat I alt - 2.206'
    Andre anlæg og driftsmidler - 29'
    Materielle anlægsaktiver - 29'
    Finansielle anlægsaktiver - 31.001'
    Anlægsaktiver - 31.029'
    Varebeholdninger - 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 749'
    Periodeafgrænsningsposter - 328'
    Tilgodehavender - 1.078'
    Værdipapirer og kapitalandele - 10.093'
    Likvide beholdninger - 1'
    Omsætningsaktiver - 16.375'
    Aktiver I alt - 47.405'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 1.059'
    Overført overskud eller underskud - 16.124'
    Egenkapital - 17.683'
    Hensættelse til udskudt skat - 284'
    Hensatte forpligtelser - 284'
    Langfristet gæld til banker - 15.972'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 2.053'
    Langfristede gældsforpligtelser - 18.024'
    Kortfristet gæld til banker - 9.806'
    Anden gæld - 385'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 11.413'
    Gældsforpligtelser - 29.437'
    Passiver I alt - 47.405'
  • Årsregnskab for 2017-18

    Regnskabsperiode start 01.05.2017
    Regnskabsperiode slut 30.04.2018
    Bruttofortjeneste - 1.637'
    Personaleomkostninger - -1.171'
    Af- og nedskrivninger - -66'
    Driftsresultat - 400'
    Andre finansielle indtægter - 3.162'
    Andre finansielle omkostninger - -964'
    Resultat før skat - 2.598'
    Skat af årets resultat - -577'
    Årets resultat I alt - 2.021'
    Andre anlæg og driftsmidler - 95'
    Materielle anlægsaktiver - 95'
    Finansielle anlægsaktiver - 30.079'
    Anlægsaktiver - 30.174'
    Varebeholdninger - 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 479'
    Periodeafgrænsningsposter - 381'
    Tilgodehavender - 860'
    Værdipapirer og kapitalandele - 6.663'
    Likvide beholdninger - 901'
    Omsætningsaktiver - 13.628'
    Aktiver I alt - 43.802'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 911'
    Overført overskud eller underskud - 13.918'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 15.329'
    Hensættelse til udskudt skat - 250'
    Hensatte forpligtelser - 250'
    Langfristet gæld til banker - 16.000'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 2.092'
    Langfristede gældsforpligtelser - 18.092'
    Kortfristet gæld til banker - 8.627'
    Anden gæld - 318'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 10.131'
    Gældsforpligtelser - 28.223'
    Passiver I alt - 43.802'
  • Årsregnskab for 2016-17

    Regnskabsperiode start 01.05.2016
    Regnskabsperiode slut 30.04.2017
    Bruttofortjeneste - 2.589'
    Personaleomkostninger - -1.055'
    Af- og nedskrivninger - -66'
    Andre driftsomkostninger - -463'
    Driftsresultat - 1.005'
    Andre finansielle indtægter - 2.546'
    Andre finansielle omkostninger - -859'
    Resultat før skat - 2.692'
    Skat af årets resultat - -725'
    Årets resultat I alt - 1.967'
    Andre anlæg og driftsmidler - 161'
    Materielle anlægsaktiver - 161'
    Finansielle anlægsaktiver - 25.344'
    Anlægsaktiver - 25.505'
    Varebeholdninger - 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 434'
    Periodeafgrænsningsposter - 276'
    Tilgodehavender - 710'
    Værdipapirer og kapitalandele - 14.757'
    Likvide beholdninger - 1'
    Omsætningsaktiver - 20.672'
    Aktiver I alt - 46.177'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 746'
    Overført overskud eller underskud - 12.031'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 0'
    Egenkapital - 13.277'
    Hensættelse til udskudt skat - 209'
    Hensatte forpligtelser - 209'
    Langfristet gæld til banker - 14.881'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 2.069'
    Langfristede gældsforpligtelser - 16.950'
    Kortfristet gæld til banker - 14.328'
    Anden gæld - 369'
    Kortfristet gældsforpligtelser - 15.742'
    Gældsforpligtelser - 32.691'
    Passiver I alt - 46.177'
  • Årsregnskab for 2015-16

    Regnskabsperiode start 01.05.2015
    Regnskabsperiode slut 30.04.2016
    Bruttofortjeneste - 2.590'
    Personaleomkostninger - -1.385'
    Af- og nedskrivninger - -66'
    Andre driftsomkostninger - -275'
    Driftsresultat - 865'
    Andre finansielle indtægter - 1.705'
    Andre finansielle omkostninger - -569'
    Resultat før skat - 2.000'
    Skat af årets resultat - -459'
    Årets resultat I alt - 1.541'
    Andre anlæg og driftsmidler - 227'
    Materielle anlægsaktiver - 227'
    Finansielle anlægsaktiver - 14.560'
    Anlægsaktiver - 14.786'
    Varebeholdninger - 5.205'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter - 1.246'
    Andre tilgodehavender - 0'
    Periodeafgrænsningsposter - 122'
    Tilgodehavender - 1.368'
    Værdipapirer og kapitalandele - 8.857'
    Likvide beholdninger - 11'
    Omsætningsaktiver - 15.441'
    Aktiver I alt - 30.228'
    Virksomhedskapital - 500'
    Reserve for nettoopskrivninger - 321'
    Overført overskud eller underskud - 10.064'
    Foreslået udbytte for regnskabsåret - 1.000'
    Egenkapital - 11.886'
    Hensættelse til udskudt skat - 86'
    Hensatte forpligtelser - 86'
    Langfristet gæld til banker - 8.389'
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter - 2.038'