OverblikSøgehistorikMenuFølger
  • Årsregnskab for 2024-25

    Beløb i hele tusinder EJENDOMSKREDITSELSKABET BOLIGKREDIT A/S ANDERS DONS
    Regnskabsperiode start 01.05.2024
    Regnskabsperiode slut 30.04.2025
    Bruttofortjeneste 1.653' -
    Personaleomkostninger -1.328' -
    Driftsresultat 325' -
    Andre finansielle indtægter 5.628' -
    Andre finansielle omkostninger -2.509' -
    Resultat før skat 3.443' -
    Skat af årets resultat -902' -
    Årets resultat I alt 2.541' -
    Finansielle anlægsaktiver 57.569' -
    Anlægsaktiver 57.569' -
    Varebeholdninger 5.205' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.958' -
    Tilgodehavender 10.907' -
    Likvide beholdninger 1' -
    Omsætningsaktiver 16.113' -
    Aktiver I alt 73.681' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.759' -
    Overført overskud eller underskud 29.142' -
    Egenkapital 31.401' -
    Hensættelse til udskudt skat 483' -
    Hensatte forpligtelser 483' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.183' -
    Langfristede gældsforpligtelser 2.085' -
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 201' -
    Kortfristet gæld til banker 37.806' -
    Leverandører af varer og tjenesteydelser 36' -
    Gæld til tilknyttede virksomheder 69' -
    Anden gæld 1.027' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 39.712' -
    Gældsforpligtelser 41.797' -
    Passiver I alt 73.681' -
  • Årsregnskab for 2023-24

    Regnskabsperiode start 01.05.2023
    Regnskabsperiode slut 30.04.2024
    Bruttofortjeneste 1.033' -
    Personaleomkostninger -1.304' -
    Driftsresultat -271' -
    Andre finansielle indtægter 4.788' -
    Andre finansielle omkostninger -2.525' -
    Resultat før skat 1.992' -
    Skat af årets resultat -573' -
    Årets resultat I alt 1.418' -
    Finansielle anlægsaktiver 50.097' -
    Anlægsaktiver 50.097' -
    Varebeholdninger 5.205' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.740' -
    Tilgodehavender 11.479' -
    Likvide beholdninger 1' -
    Omsætningsaktiver 16.684' -
    Aktiver I alt 66.782' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.557' -
    Overført overskud eller underskud 26.601' -
    Egenkapital 28.658' -
    Hensættelse til udskudt skat 435' -
    Hensatte forpligtelser 435' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.384' -
    Langfristede gældsforpligtelser 1.957' -
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 194' -
    Kortfristet gæld til banker 34.113' -
    Leverandører af varer og tjenesteydelser 34' -
    Gæld til tilknyttede virksomheder 49' -
    Anden gæld 863' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 35.732' -
    Gældsforpligtelser 37.689' -
    Passiver I alt 66.782' -
  • Årsregnskab for 2022-23

    Regnskabsperiode start 01.05.2022
    Regnskabsperiode slut 30.04.2023
    Bruttofortjeneste 564' -
    Personaleomkostninger -987' -
    Driftsresultat -423' -
    Andre finansielle indtægter 4.410' -
    Andre finansielle omkostninger -1.974' -
    Resultat før skat 2.013' -
    Skat af årets resultat -481' -
    Årets resultat I alt 1.533' -
    Finansielle anlægsaktiver 47.028' -
    Anlægsaktiver 47.028' -
    Varebeholdninger 7.719' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.528' -
    Tilgodehavender 10.332' -
    Likvide beholdninger 1' -
    Omsætningsaktiver 18.051' -
    Aktiver I alt 65.079' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.380' -
    Overført overskud eller underskud 25.183' -
    Egenkapital 27.063' -
    Hensættelse til udskudt skat 524' -
    Hensatte forpligtelser 524' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.557' -
    Langfristede gældsforpligtelser 2.026' -
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 217' -
    Kortfristet gæld til banker 33.950' -
    Gæld til tilknyttede virksomheder 29' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 35.467' -
    Gældsforpligtelser 37.493' -
    Passiver I alt 65.079' -
  • Årsregnskab for 2021-22

    Regnskabsperiode start 01.05.2021
    Regnskabsperiode slut 30.04.2022
    Bruttofortjeneste 2.813' -
    Personaleomkostninger -1.222' -
    Driftsresultat 1.591' -
    Andre finansielle indtægter 3.787' -
    Andre finansielle omkostninger -1.312' -
    Resultat før skat 4.066' -
    Skat af årets resultat -965' -
    Årets resultat I alt 3.101' -
    Finansielle anlægsaktiver 43.110' -
    Anlægsaktiver 43.110' -
    Varebeholdninger 7.869' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.391' -
    Tilgodehavender 2.284' -
    Værdipapirer og kapitalandele 8.030' -
    Likvide beholdninger 1' -
    Omsætningsaktiver 18.184' -
    Aktiver I alt 61.293' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.352' -
    Overført overskud eller underskud 23.650' -
    Egenkapital 25.502' -
    Hensættelse til udskudt skat 374' -
    Hensatte forpligtelser 374' -
    Langfristet gæld til banker 20.822' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.773' -
    Langfristede gældsforpligtelser 22.595' -
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 218' -
    Kortfristet gæld til banker 9.403' -
    Gæld til tilknyttede virksomheder 1.015' -
    Anden gæld 446' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 12.822' -
    Gældsforpligtelser 35.418' -
    Passiver I alt 61.293' -
  • Årsregnskab for 2020-21

    Regnskabsperiode start 01.05.2020
    Regnskabsperiode slut 30.04.2021
    Bruttofortjeneste 2.425' -
    Personaleomkostninger -1.396' -
    Af- og nedskrivninger 0' -
    Driftsresultat 1.030' -
    Andre finansielle indtægter 3.830' -
    Andre finansielle omkostninger -1.305' -
    Resultat før skat 3.555' -
    Skat af årets resultat -788' -
    Årets resultat I alt 2.767' -
    Andre anlæg og driftsmidler 0' -
    Materielle anlægsaktiver 0' -
    Finansielle anlægsaktiver 35.611' -
    Anlægsaktiver 35.611' -
    Varebeholdninger 8.169' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.225' -
    Periodeafgrænsningsposter 356' -
    Tilgodehavender 1.581' -
    Værdipapirer og kapitalandele 10.246' -
    Likvide beholdninger 1' -
    Omsætningsaktiver 19.997' -
    Aktiver I alt 55.608' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.162' -
    Overført overskud eller underskud 20.550' -
    Egenkapital 22.211' -
    Hensættelse til udskudt skat 326' -
    Hensatte forpligtelser 326' -
    Langfristet gæld til banker 19.514' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.100' -
    Langfristede gældsforpligtelser 21.614' -
    Kortfristet gæld til banker 9.786' -
    Anden gæld 423' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 11.457' -
    Gældsforpligtelser 33.071' -
    Passiver I alt 55.608' -
  • Årsregnskab for 2019-20

    Regnskabsperiode start 01.05.2019
    Regnskabsperiode slut 30.04.2020
    Bruttofortjeneste 1.190' -
    Personaleomkostninger -1.185' -
    Af- og nedskrivninger -29' -
    Driftsresultat -24' -
    Andre finansielle indtægter 3.115' -
    Andre finansielle omkostninger -960' -
    Resultat før skat 2.132' -
    Skat af årets resultat -473' -
    Årets resultat I alt 1.658' -
    Andre anlæg og driftsmidler 0' -
    Materielle anlægsaktiver 0' -
    Finansielle anlægsaktiver 36.140' -
    Anlægsaktiver 36.140' -
    Varebeholdninger 5.205' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.013' -
    Periodeafgrænsningsposter 365' -
    Tilgodehavender 1.378' -
    Værdipapirer og kapitalandele 8.299' -
    Likvide beholdninger 1' -
    Omsætningsaktiver 14.882' -
    Aktiver I alt 51.022' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.224' -
    Overført overskud eller underskud 17.782' -
    Egenkapital 19.507' -
    Hensættelse til udskudt skat 324' -
    Hensatte forpligtelser 324' -
    Langfristet gæld til banker 20.515' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.076' -
    Langfristede gældsforpligtelser 22.591' -
    Kortfristet gæld til banker 7.165' -
    Anden gæld 322' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 8.601' -
    Gældsforpligtelser 31.191' -
    Passiver I alt 51.022' -
  • Årsregnskab for 2018-19

    Regnskabsperiode start 01.05.2018
    Regnskabsperiode slut 30.04.2019
    Bruttofortjeneste 2.049' -
    Personaleomkostninger -1.311' -
    Af- og nedskrivninger -66' -
    Driftsresultat 672' -
    Andre finansielle indtægter 3.296' -
    Andre finansielle omkostninger -1.132' -
    Resultat før skat 2.836' -
    Skat af årets resultat -630' -
    Årets resultat I alt 2.206' -
    Andre anlæg og driftsmidler 29' -
    Materielle anlægsaktiver 29' -
    Finansielle anlægsaktiver 31.001' -
    Anlægsaktiver 31.029' -
    Varebeholdninger 5.205' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 749' -
    Periodeafgrænsningsposter 328' -
    Tilgodehavender 1.078' -
    Værdipapirer og kapitalandele 10.093' -
    Likvide beholdninger 1' -
    Omsætningsaktiver 16.375' -
    Aktiver I alt 47.405' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.059' -
    Overført overskud eller underskud 16.124' -
    Egenkapital 17.683' -
    Hensættelse til udskudt skat 284' -
    Hensatte forpligtelser 284' -
    Langfristet gæld til banker 15.972' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.053' -
    Langfristede gældsforpligtelser 18.024' -
    Kortfristet gæld til banker 9.806' -
    Anden gæld 385' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 11.413' -
    Gældsforpligtelser 29.437' -
    Passiver I alt 47.405' -
  • Årsregnskab for 2017-18

    Regnskabsperiode start 01.05.2017
    Regnskabsperiode slut 30.04.2018
    Bruttofortjeneste 1.637' -
    Personaleomkostninger -1.171' -
    Af- og nedskrivninger -66' -
    Driftsresultat 400' -
    Andre finansielle indtægter 3.162' -
    Andre finansielle omkostninger -964' -
    Resultat før skat 2.598' -
    Skat af årets resultat -577' -
    Årets resultat I alt 2.021' -
    Andre anlæg og driftsmidler 95' -
    Materielle anlægsaktiver 95' -
    Finansielle anlægsaktiver 30.079' -
    Anlægsaktiver 30.174' -
    Varebeholdninger 5.205' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 479' -
    Periodeafgrænsningsposter 381' -
    Tilgodehavender 860' -
    Værdipapirer og kapitalandele 6.663' -
    Likvide beholdninger 901' -
    Omsætningsaktiver 13.628' -
    Aktiver I alt 43.802' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 911' -
    Overført overskud eller underskud 13.918' -
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 0' -
    Egenkapital 15.329' -
    Hensættelse til udskudt skat 250' -
    Hensatte forpligtelser 250' -
    Langfristet gæld til banker 16.000' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.092' -
    Langfristede gældsforpligtelser 18.092' -
    Kortfristet gæld til banker 8.627' -
    Anden gæld 318' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 10.131' -
    Gældsforpligtelser 28.223' -
    Passiver I alt 43.802' -
  • Årsregnskab for 2016-17

    Regnskabsperiode start 01.05.2016
    Regnskabsperiode slut 30.04.2017
    Bruttofortjeneste 2.589' -
    Personaleomkostninger -1.055' -
    Af- og nedskrivninger -66' -
    Andre driftsomkostninger -463' -
    Driftsresultat 1.005' -
    Andre finansielle indtægter 2.546' -
    Andre finansielle omkostninger -859' -
    Resultat før skat 2.692' -
    Skat af årets resultat -725' -
    Årets resultat I alt 1.967' -
    Andre anlæg og driftsmidler 161' -
    Materielle anlægsaktiver 161' -
    Finansielle anlægsaktiver 25.344' -
    Anlægsaktiver 25.505' -
    Varebeholdninger 5.205' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 434' -
    Periodeafgrænsningsposter 276' -
    Tilgodehavender 710' -
    Værdipapirer og kapitalandele 14.757' -
    Likvide beholdninger 1' -
    Omsætningsaktiver 20.672' -
    Aktiver I alt 46.177' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 746' -
    Overført overskud eller underskud 12.031' -
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 0' -
    Egenkapital 13.277' -
    Hensættelse til udskudt skat 209' -
    Hensatte forpligtelser 209' -
    Langfristet gæld til banker 14.881' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.069' -
    Langfristede gældsforpligtelser 16.950' -
    Kortfristet gæld til banker 14.328' -
    Anden gæld 369' -
    Kortfristet gældsforpligtelser 15.742' -
    Gældsforpligtelser 32.691' -
    Passiver I alt 46.177' -
  • Årsregnskab for 2015-16

    Regnskabsperiode start 01.05.2015
    Regnskabsperiode slut 30.04.2016
    Bruttofortjeneste 2.590' -
    Personaleomkostninger -1.385' -
    Af- og nedskrivninger -66' -
    Andre driftsomkostninger -275' -
    Driftsresultat 865' -
    Andre finansielle indtægter 1.705' -
    Andre finansielle omkostninger -569' -
    Resultat før skat 2.000' -
    Skat af årets resultat -459' -
    Årets resultat I alt 1.541' -
    Andre anlæg og driftsmidler 227' -
    Materielle anlægsaktiver 227' -
    Finansielle anlægsaktiver 14.560' -
    Anlægsaktiver 14.786' -
    Varebeholdninger 5.205' -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.246' -
    Andre tilgodehavender 0' -
    Periodeafgrænsningsposter 122' -
    Tilgodehavender 1.368' -
    Værdipapirer og kapitalandele 8.857' -
    Likvide beholdninger 11' -
    Omsætningsaktiver 15.441' -
    Aktiver I alt 30.228' -
    Virksomhedskapital 500' -
    Reserve for nettoopskrivninger 321' -
    Overført overskud eller underskud 10.064' -
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 1.000' -
    Egenkapital 11.886' -
    Hensættelse til udskudt skat 86' -
    Hensatte forpligtelser 86' -
    Langfristet gæld til banker 8.389' -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.038' -