OverblikSøgehistorikMenuFølger
  • Årsregnskab for 2024-25

    Beløb i hele tusinder EJENDOMSKREDITSELSKABET BOLIGKREDIT A/S ANDERS DONS AE Servicer ApS
    Regnskabsperiode start 01.05.2024
    Regnskabsperiode slut 30.04.2025
    Bruttofortjeneste 1.653' - -
    Personaleomkostninger -1.328' - -
    Driftsresultat 325' - -
    Andre finansielle indtægter 5.628' - -
    Andre finansielle omkostninger -2.509' - -
    Resultat før skat 3.443' - -
    Skat af årets resultat -902' - -
    Årets resultat I alt 2.541' - -
    Finansielle anlægsaktiver 57.569' - -
    Anlægsaktiver 57.569' - -
    Varebeholdninger 5.205' - -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.958' - -
    Tilgodehavender 10.907' - -
    Likvide beholdninger 1' - -
    Omsætningsaktiver 16.113' - -
    Aktiver I alt 73.681' - -
    Virksomhedskapital 500' - -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.759' - -
    Overført overskud eller underskud 29.142' - -
    Egenkapital 31.401' - -
    Hensættelse til udskudt skat 483' - -
    Hensatte forpligtelser 483' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.183' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 2.085' - -
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 201' - -
    Kortfristet gæld til banker 37.806' - -
    Leverandører af varer og tjenesteydelser 36' - -
    Gæld til tilknyttede virksomheder 69' - -
    Anden gæld 1.027' - -
    Kortfristet gældsforpligtelser 39.712' - -
    Gældsforpligtelser 41.797' - -
    Passiver I alt 73.681' - -
  • Årsregnskab for 2023-24

    Regnskabsperiode start 01.05.2023
    Regnskabsperiode slut 30.04.2024
    Bruttofortjeneste 1.033' - -
    Personaleomkostninger -1.304' - -
    Driftsresultat -271' - -
    Andre finansielle indtægter 4.788' - -
    Andre finansielle omkostninger -2.525' - -
    Resultat før skat 1.992' - -
    Skat af årets resultat -573' - -
    Årets resultat I alt 1.418' - -
    Finansielle anlægsaktiver 50.097' - -
    Anlægsaktiver 50.097' - -
    Varebeholdninger 5.205' - -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.740' - -
    Tilgodehavender 11.479' - -
    Likvide beholdninger 1' - -
    Omsætningsaktiver 16.684' - -
    Aktiver I alt 66.782' - -
    Virksomhedskapital 500' - -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.557' - -
    Overført overskud eller underskud 26.601' - -
    Egenkapital 28.658' - -
    Hensættelse til udskudt skat 435' - -
    Hensatte forpligtelser 435' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.384' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 1.957' - -
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 194' - -
    Kortfristet gæld til banker 34.113' - -
    Leverandører af varer og tjenesteydelser 34' - -
    Gæld til tilknyttede virksomheder 49' - -
    Anden gæld 863' - -
    Kortfristet gældsforpligtelser 35.732' - -
    Gældsforpligtelser 37.689' - -
    Passiver I alt 66.782' - -
  • Årsregnskab for 2022-23

    Regnskabsperiode start 01.05.2022 01.01.2022
    Regnskabsperiode slut 30.04.2023 31.12.2022
    Bruttofortjeneste 564' - 738'
    Personaleomkostninger -987' - -1.058'
    Af- og nedskrivninger - - -18'
    Driftsresultat -423' - -338'
    Andre finansielle indtægter 4.410' - -
    Andre finansielle omkostninger -1.974' - -3'
    Resultat før skat 2.013' - -341'
    Skat af årets resultat -481' - 62'
    Årets resultat I alt 1.533' - -279'
    Andre anlæg og driftsmidler - - 18'
    Materielle anlægsaktiver - - 18'
    Finansielle anlægsaktiver 47.028' - -
    Anlægsaktiver 47.028' - 18'
    Varebeholdninger 7.719' - -
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - - 179'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.528' - -
    Udskudt skat - - 73'
    Andre tilgodehavender - - 5'
    Tilgodehavender 10.332' - 256'
    Likvide beholdninger 1' - 18'
    Omsætningsaktiver 18.051' - 274'
    Aktiver I alt 65.079' - 291'
    Virksomhedskapital 500' - 40'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.380' - -
    Overført overskud eller underskud 25.183' - -344'
    Egenkapital 27.063' - -304'
    Hensættelse til udskudt skat 524' - -
    Hensatte forpligtelser 524' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.557' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 2.026' - -
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 217' - -
    Kortfristet gæld til banker 33.950' - 0'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - - 20'
    Gæld til tilknyttede virksomheder 29' - 60'
    Anden gæld - - 515'
    Kortfristet gældsforpligtelser 35.467' - 595'
    Gældsforpligtelser 37.493' - 595'
    Passiver I alt 65.079' - 291'
  • Årsregnskab for 2021-22

    Regnskabsperiode start 01.05.2021 01.01.2021
    Regnskabsperiode slut 30.04.2022 31.12.2021
    Bruttofortjeneste 2.813' - 649'
    Personaleomkostninger -1.222' - -647'
    Driftsresultat 1.591' - 2'
    Andre finansielle indtægter 3.787' - -
    Andre finansielle omkostninger -1.312' - -5'
    Resultat før skat 4.066' - -3'
    Skat af årets resultat -965' - -4'
    Årets resultat I alt 3.101' - -7'
    Finansielle anlægsaktiver 43.110' - -
    Anlægsaktiver 43.110' - -
    Varebeholdninger 7.869' - -
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - - 144'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.391' - -
    Udskudt skat - - 10'
    Andre tilgodehavender - - 37'
    Periodeafgrænsningsposter - - 0'
    Tilgodehavender 2.284' - 213'
    Værdipapirer og kapitalandele 8.030' - -
    Likvide beholdninger 1' - 0'
    Omsætningsaktiver 18.184' - 213'
    Aktiver I alt 61.293' - 213'
    Virksomhedskapital 500' - 40'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.352' - -
    Overført overskud eller underskud 23.650' - -65'
    Egenkapital 25.502' - -25'
    Hensættelse til udskudt skat 374' - -
    Hensatte forpligtelser 374' - -
    Langfristet gæld til banker 20.822' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 1.773' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 22.595' - -
    Kortfristet del af langfristede gældsforpligtelser 218' - -
    Kortfristet gæld til banker 9.403' - 1'
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - - 6'
    Gæld til tilknyttede virksomheder 1.015' - 31'
    Anden gæld 446' - 200'
    Kortfristet gældsforpligtelser 12.822' - 238'
    Gældsforpligtelser 35.418' - 238'
    Passiver I alt 61.293' - 213'
  • Årsregnskab for 2020-21

    Regnskabsperiode start 01.05.2020 09.01.2020
    Regnskabsperiode slut 30.04.2021 31.12.2020
    Bruttofortjeneste 2.425' - 358'
    Personaleomkostninger -1.396' - -428'
    Af- og nedskrivninger 0' - -
    Driftsresultat 1.030' - -69'
    Andre finansielle indtægter 3.830' - -
    Andre finansielle omkostninger -1.305' - -3'
    Resultat før skat 3.555' - -72'
    Skat af årets resultat -788' - 14'
    Årets resultat I alt 2.767' - -57'
    Andre anlæg og driftsmidler 0' - -
    Materielle anlægsaktiver 0' - -
    Finansielle anlægsaktiver 35.611' - -
    Anlægsaktiver 35.611' - -
    Varebeholdninger 8.169' - -
    Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser - - 143'
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.225' - -
    Udskudt skat - - 14'
    Andre tilgodehavender - - 64'
    Periodeafgrænsningsposter 356' - 40'
    Tilgodehavender 1.581' - 261'
    Værdipapirer og kapitalandele 10.246' - -
    Likvide beholdninger 1' - 22'
    Omsætningsaktiver 19.997' - 284'
    Aktiver I alt 55.608' - 284'
    Virksomhedskapital 500' - 40'
    Reserve for nettoopskrivninger 1.162' - -
    Overført overskud eller underskud 20.550' - -57'
    Egenkapital 22.211' - -17'
    Hensættelse til udskudt skat 326' - -
    Hensatte forpligtelser 326' - -
    Langfristet gæld til banker 19.514' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.100' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 21.614' - -
    Kortfristet gæld til banker 9.786' - -
    Leverandører af varer og tjenesteydelser - - 34'
    Anden gæld 423' - 267'
    Kortfristet gældsforpligtelser 11.457' - 301'
    Gældsforpligtelser 33.071' - 301'
    Passiver I alt 55.608' - 284'
  • Årsregnskab for 2019-20

    Regnskabsperiode start 01.05.2019
    Regnskabsperiode slut 30.04.2020
    Bruttofortjeneste 1.190' - -
    Personaleomkostninger -1.185' - -
    Af- og nedskrivninger -29' - -
    Driftsresultat -24' - -
    Andre finansielle indtægter 3.115' - -
    Andre finansielle omkostninger -960' - -
    Resultat før skat 2.132' - -
    Skat af årets resultat -473' - -
    Årets resultat I alt 1.658' - -
    Andre anlæg og driftsmidler 0' - -
    Materielle anlægsaktiver 0' - -
    Finansielle anlægsaktiver 36.140' - -
    Anlægsaktiver 36.140' - -
    Varebeholdninger 5.205' - -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.013' - -
    Periodeafgrænsningsposter 365' - -
    Tilgodehavender 1.378' - -
    Værdipapirer og kapitalandele 8.299' - -
    Likvide beholdninger 1' - -
    Omsætningsaktiver 14.882' - -
    Aktiver I alt 51.022' - -
    Virksomhedskapital 500' - -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.224' - -
    Overført overskud eller underskud 17.782' - -
    Egenkapital 19.507' - -
    Hensættelse til udskudt skat 324' - -
    Hensatte forpligtelser 324' - -
    Langfristet gæld til banker 20.515' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.076' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 22.591' - -
    Kortfristet gæld til banker 7.165' - -
    Anden gæld 322' - -
    Kortfristet gældsforpligtelser 8.601' - -
    Gældsforpligtelser 31.191' - -
    Passiver I alt 51.022' - -
  • Årsregnskab for 2018-19

    Regnskabsperiode start 01.05.2018
    Regnskabsperiode slut 30.04.2019
    Bruttofortjeneste 2.049' - -
    Personaleomkostninger -1.311' - -
    Af- og nedskrivninger -66' - -
    Driftsresultat 672' - -
    Andre finansielle indtægter 3.296' - -
    Andre finansielle omkostninger -1.132' - -
    Resultat før skat 2.836' - -
    Skat af årets resultat -630' - -
    Årets resultat I alt 2.206' - -
    Andre anlæg og driftsmidler 29' - -
    Materielle anlægsaktiver 29' - -
    Finansielle anlægsaktiver 31.001' - -
    Anlægsaktiver 31.029' - -
    Varebeholdninger 5.205' - -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 749' - -
    Periodeafgrænsningsposter 328' - -
    Tilgodehavender 1.078' - -
    Værdipapirer og kapitalandele 10.093' - -
    Likvide beholdninger 1' - -
    Omsætningsaktiver 16.375' - -
    Aktiver I alt 47.405' - -
    Virksomhedskapital 500' - -
    Reserve for nettoopskrivninger 1.059' - -
    Overført overskud eller underskud 16.124' - -
    Egenkapital 17.683' - -
    Hensættelse til udskudt skat 284' - -
    Hensatte forpligtelser 284' - -
    Langfristet gæld til banker 15.972' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.053' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 18.024' - -
    Kortfristet gæld til banker 9.806' - -
    Anden gæld 385' - -
    Kortfristet gældsforpligtelser 11.413' - -
    Gældsforpligtelser 29.437' - -
    Passiver I alt 47.405' - -
  • Årsregnskab for 2017-18

    Regnskabsperiode start 01.05.2017
    Regnskabsperiode slut 30.04.2018
    Bruttofortjeneste 1.637' - -
    Personaleomkostninger -1.171' - -
    Af- og nedskrivninger -66' - -
    Driftsresultat 400' - -
    Andre finansielle indtægter 3.162' - -
    Andre finansielle omkostninger -964' - -
    Resultat før skat 2.598' - -
    Skat af årets resultat -577' - -
    Årets resultat I alt 2.021' - -
    Andre anlæg og driftsmidler 95' - -
    Materielle anlægsaktiver 95' - -
    Finansielle anlægsaktiver 30.079' - -
    Anlægsaktiver 30.174' - -
    Varebeholdninger 5.205' - -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 479' - -
    Periodeafgrænsningsposter 381' - -
    Tilgodehavender 860' - -
    Værdipapirer og kapitalandele 6.663' - -
    Likvide beholdninger 901' - -
    Omsætningsaktiver 13.628' - -
    Aktiver I alt 43.802' - -
    Virksomhedskapital 500' - -
    Reserve for nettoopskrivninger 911' - -
    Overført overskud eller underskud 13.918' - -
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 0' - -
    Egenkapital 15.329' - -
    Hensættelse til udskudt skat 250' - -
    Hensatte forpligtelser 250' - -
    Langfristet gæld til banker 16.000' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.092' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 18.092' - -
    Kortfristet gæld til banker 8.627' - -
    Anden gæld 318' - -
    Kortfristet gældsforpligtelser 10.131' - -
    Gældsforpligtelser 28.223' - -
    Passiver I alt 43.802' - -
  • Årsregnskab for 2016-17

    Regnskabsperiode start 01.05.2016
    Regnskabsperiode slut 30.04.2017
    Bruttofortjeneste 2.589' - -
    Personaleomkostninger -1.055' - -
    Af- og nedskrivninger -66' - -
    Andre driftsomkostninger -463' - -
    Driftsresultat 1.005' - -
    Andre finansielle indtægter 2.546' - -
    Andre finansielle omkostninger -859' - -
    Resultat før skat 2.692' - -
    Skat af årets resultat -725' - -
    Årets resultat I alt 1.967' - -
    Andre anlæg og driftsmidler 161' - -
    Materielle anlægsaktiver 161' - -
    Finansielle anlægsaktiver 25.344' - -
    Anlægsaktiver 25.505' - -
    Varebeholdninger 5.205' - -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 434' - -
    Periodeafgrænsningsposter 276' - -
    Tilgodehavender 710' - -
    Værdipapirer og kapitalandele 14.757' - -
    Likvide beholdninger 1' - -
    Omsætningsaktiver 20.672' - -
    Aktiver I alt 46.177' - -
    Virksomhedskapital 500' - -
    Reserve for nettoopskrivninger 746' - -
    Overført overskud eller underskud 12.031' - -
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 0' - -
    Egenkapital 13.277' - -
    Hensættelse til udskudt skat 209' - -
    Hensatte forpligtelser 209' - -
    Langfristet gæld til banker 14.881' - -
    Langfristet gæld til realkreditinstitutter 2.069' - -
    Langfristede gældsforpligtelser 16.950' - -
    Kortfristet gæld til banker 14.328' - -
    Anden gæld 369' - -
    Kortfristet gældsforpligtelser 15.742' - -
    Gældsforpligtelser 32.691' - -
    Passiver I alt 46.177' - -
  • Årsregnskab for 2015-16

    Regnskabsperiode start 01.05.2015
    Regnskabsperiode slut 30.04.2016
    Bruttofortjeneste 2.590' - -
    Personaleomkostninger -1.385' - -
    Af- og nedskrivninger -66' - -
    Andre driftsomkostninger -275' - -
    Driftsresultat 865' - -
    Andre finansielle indtægter 1.705' - -
    Andre finansielle omkostninger -569' - -
    Resultat før skat 2.000' - -
    Skat af årets resultat -459' - -
    Årets resultat I alt 1.541' - -
    Andre anlæg og driftsmidler 227' - -
    Materielle anlægsaktiver 227' - -
    Finansielle anlægsaktiver 14.560' - -
    Anlægsaktiver 14.786' - -
    Varebeholdninger 5.205' - -
    Tilgodehavender hos nærtstående parter 1.246' - -
    Andre tilgodehavender 0' - -
    Periodeafgrænsningsposter 122' - -
    Tilgodehavender 1.368' - -
    Værdipapirer og kapitalandele 8.857' - -
    Likvide beholdninger 11' - -
    Omsætningsaktiver 15.441' - -
    Aktiver I alt 30.228' - -
    Virksomhedskapital 500' - -
    Reserve for nettoopskrivninger 321' - -
    Overført overskud eller underskud 10.064' - -
    Foreslået udbytte for regnskabsåret 1.000' - -
    Egenkapital 11.886' - -
    Hensættelse til udskudt skat 86' - -
    Hensatte forpligtelser 86' - -